"بسمه تعالی"
سلام بورسی عزیز، به کلید بورس خوش آمدید

پیچک


کليد بورس
راهنماي سرمايه گذاري در بورس، فرا بورس، طلا، ارز، اوراق و مسکن 
 تبلیغات


رفع مشکل احتمالی
جستجوی سریع

براي بررسي واتي بايد به پرتفوي بورسي شرکت نگاهي انداخت و به خصوص نماد شيران که نبض اين سرمايه گذاري را در دست دارد. اين اثر به دو شکل مورد بررسي قرار مي گيرد که يکي به واسطه افزايش سود شيران و به طبع سود دريافتي واتي در مجمع است و ديگري افزايش قيمت شيران است که البته اين هم با رشد سود چهره منطقي خواهد داشت که خود را در NAV واتي نشان مي دهد.

 

اثر EPS:

شيران 536 تومان سود خالص براي سال 91 اعلام کرده بود و تيرماه سودش را به 633 تومان رساند که اين افزايش سود در سود نقدي و NAV واتي اثر مثبت داشت که به طبع ارزش دومي بيشتر از اولي ست چراکه در کوتاه مدت خود را نشان خواهد داد و معيار اصلي واتي با توجه به ماهيتش ارزش پرتفوي مي باشد که به قيمت شيران وابسته است.

 

پوشش 185 توماني براي سه ماهه شيران معادل 29% از سود جديدش است که رقم مناسبي ست اما انتظار بازار تعديل بهتري براي شيران بود و صحبت از پوشش سود بالاي 200 تومان در سه ماهه و تعديل به مراتب بيشتري در سود سال 91 بود با اين وجود پتانسيل تعديل براي اين سهم در 6 ماهه نيز حفظ شده است.

 

صادرات شيران يک حسن به حساب مي آيد و به طبع واتي به عنوان سهامدار 35 درصدي اين شرکت از اين موضوع منتفع مي شود و ولصنم نيز از شرکت هايي ست که به طور غير مستقيم از سودآوري شيران منتفع مي شود.

 

بررسي شيران مفصل است اما اين نکته را هم اضافه مي کنم که احتمال مي دهم از محل صادرات شرکت که احتمالا" تا پايان سال به 300 ميليارد تومان مي رسد که با دلار 1700 تا 1800 توماني، سود شرکت مي تواند در 9 ماه آينده 300 تومان و حتي بيشتر، افزايش يابد و پيش بيني ما آن است که سود به حوالي 800 تومان و در حالتي رويايي به 1000 تومان هم مي رسد که البته شايد شرکت همه آن را در صورت هاي سود و زيان نياورد.

 

اثر NAV:

با اين مفروضات قيمت 2500 توماني شيران ، در بازار غير ملتهب پتاسيل رسيدن به 3500 تا 4500 تومان تا پايان سال را دارد. NAV واتي به تاريخ 25 تيرماه با توجه به ارزش پرتفوي بورسي و غير بورسي (بهاي تمام شده) با يک حساب سر انگشتي نزديک 400 تومان شده است و اگر بخواهيم اثر شيران روي اين سهم را حساب کنيم بايد گفت طبق محاسبات بنده به ازاي هر 100 تومان افزايش قيمتي در شيران، حدود 10 تا 11 تومان به NAV واتي افزوده مي شود و خود حديث مفصل بخوان از اين مجمل...

 

از طرفي شنيده شده که واتي قصد فروش برخي سهام غير بورسي را دارد و اين مي تواند سود شرکت سرمايه گذاري را افزايش داده و در کنار افزايش سود شيران يک دليل ديگر براي تعديل EPS واتي وجود داشته باشه که درعمل سومين عامل رشد قيمتي به حساب مي آيد.

 

تنها تهديد موجود فروش صادراتي شيران است که با توجه به تحريم هاي موجود ممکن است بازار با اين سهم رفتاري مشابه سايرين داشته باشد اما حقيقت آن است که راه سهامي مانند شيران از سايرين جدا خواهد بود و چند نماد پتروشيمي هستند که با شرايط فعلي اثري از تحريم ها نخواهند پذيرفت و مشکلي براي صادرات ندارند که شيران يکي از آنهاست.

 

در نهايت واتي پس از يک دوره افت قيمتي که احتمالا کمي به طول نخواهد انجاميد مي تواند مورد توجه قرار گيرد و اگر فردا نماد زاگرس با رشد قيمتي بيش از 10 درصدي بازگشايي شود يا نماد پارسان بتواند با حجم مناسب به 650 تومان و بالاتر برسد، شيران نيز رشد خواهد کرد و فرصت استراحت به واتي نخواهد داد که البته اين اتفاقات کمي بعيد است. بررسي فوق صرفا از لحاظ بنيادي صورت گرفت.

 

سياوش


برچسب‌ها: واتی, شیران, ولصنم
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۷ ] [ 1:4 ] [ تیم تحلیلی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی می شود تحلیل های فاندامنتال، تکنیکال و بازارهای جهانی ارائه شوند و ارائه پیشنهاد به سرمایه گذاری های مختلف بالاخص بورس در کنار آموزش به صورت رایگان از اهداف اینجانب می باشد و اگرچه نویسنده بیشتر مطالب این وبلاگ اینجانب (سیاوش) خواهم بود لیکن دوستان و کارشناسان چه به صورت تلفنی و چه در قالب نوشتار در این مسیر مرا یاری می کنند.

ارائه پیشنهاد جهت سرمایه گذاری اعم از خرید یا فروش به معنای پذیرش زیان های احتمالی از جانب کارشناسان نیست و پیشنهادی ست که مسئولیتی برای نویسندگان ایجاد نخواهد کرد.

ضمنا" پرسش و ارتباط با کارشناسان از طریق ایمیل و همچنان در قسمت "نظر بدهید" امکان پذیر خواهد بود.

برای دریافت ایمیل های روزانه و برخی پیشنهادات خرید و فروش در منوی سمت چپ در خبرنامه ثبت نام کنید و سپس ایمیلی با عنوان "گروه بورسی" به آدرس زیر ارسال کنید.

ارتباط با ما:
boursekey@yahoo.com
شبکه اجتماعی ف.ی.س بوک : کلید بورس
امکانات وب